2017 Technical Program

MCE Deepwater Development 2017

NH Grand Hotel Krasnapolsky | Amsterdam | 3-5 April, 2017

Delivering Value, Efficiency & Flexibility


  Track I Track II

Monday 3 April 2017

10:00 ‐ 12:00

Welcome & Keynote Addresses and Leveraging Best Practices

(Special Session)

 
  • Calum Hayton, Eastern Hemisphere Tree Team Lead, Global Subsea Systems, BP, “Suppler-led Solutions: 2 Years On”
  • Benoît LUDOT, Vice President Deep Water & Subsea, TOTAL, “Total DeepWater Roadmap”
  • Jan-Hein Jesse, Owner, JOSCO Energy Finance & Strategy Consultancy, “Oil Price Scenarios | The Global Supply, Demand and Pricing Outlook for Crude Oil, Natural Gas and LNG”
  • Roland E. Teixeira de Mattos, CEO, GE Benelux & MD, GE Marine Europe, GE Oil & Gas, “GE’s disrupting its O&G mindset and business model by leveraging innovation and best practices from the Aeronautical and/or related industries.”
  • Johan de Bie, Managing Director, Royal IHC, “Case Studies for High Baselines on Standardization in the Offshore Industry Based on Experience Gained in the Aeronautical or Space Industry. What did they do and how was it rolled out?”
13:30 ‐ 15:00

Track I: Floating Production Systems

   Chair: Chris Barton, Wood Group

  • Jean-Michel Felderhoff, Fast4Ward Program Director, SBM Offshore, “FPSO Customized Standardization with Fast4Ward™”
  • Anil Sablok, Chief Engineer, Offshore Technology Services, TechnipFMC, “Unmanned Minimal Surface Floating Platforms for Long Subsea Tiebacks”
  • Eduardo LUILA and Humberto RODRIGUEZ, TOTAL EP Angola, “Girassol FPSO Hull Deck Repair by Bonded Reinforcements”
  • Anders Martin Moe, Project Development Manager – Floating Production, Wood Group, “Concept Generation and Screening Methodology for Challenging Field Developments”
13:30 ‐ 15:00

Track II: Flow Assurance:  Active Heating

   Chair: Phil Cooper, Heerema

 Co-Chair: Laurent Decoret, TechnipFMC

  • Ole Andreas Heggdal, Chief Engineer / Project Manager DEH, Aker Solutions, “New Electrical Heating Systems and Impact on the Overall Subsea Field Architecture”
  •   François LIROLA, SURF R&D Lead, Saipem, “Active Heating as an Enabling Solution for Subsea Development and Costs Optimization” (ECE)
  •   Christophe T’Joen, Flow Assurance Engineer, Shell Global Solutions, “Heated Flowlines – Cost Benefits to Long Tie-Backs” (ECE)
  • Øyvind Iversen, Discipline Responsible DEH Systems, Nexans Norway AS, “Direct Electrical Heating – Technology Status”
16:00 ‐ 17:30

Track I: Sub-Surface, Wells & Drilling

   Chair: Jens Madsen, Maersk Drilling

 Co-Chair: Jan van den Akker, OneSubsea

  • Dieter Wijning, Product Manager Drilling, Huisman, “Innovative Rig Design Solutions for Ultra-Deepwater Drilling and Completion Challenges”
  • Martial Burguieres, VP of Marine Well Services, Wild Well Control, “Riserless Plug & Abandonment Review – New Technology to Reduce Cost Over Traditional P&A Methods”
  • Paulo BAPTISTA, Senior Production Support Engineer, TOTAL E&P – Angola, “Well Clean-up Directly to the FPSO – Changing Mind-sets for Operations and Reducing Costs”
  • Romain Klevge, Engineering Manager (Europe, Middle East & Africa) – Coflexip® Products Division, and Alexandre Damiens, R&D Program Manager, TechnipFMC, “Unbonded Flexible Pipe with Embedded Electrical Cables for Riserless Light Well Intervention”
16:00 ‐ 17:30

Track II: Umbilicals, Subsea Controls & Power

   Chair: Vibor Paravic, GMC Ltd.

 Co-Chair: Phil Cooper, Heerema

  • Ronan MICHEL, Solutions Marketing, Alcatel Submarine Networks, “DC/FO Technology a Lean & Powerful Subsea Control Infrastructure”
  • James Young, Chief Technology Officer, JDR Cable Systems Ltd., “Innovative 72 kV Wet-Design Cables for Dynamic Deepwater Power Umbilicals”
  • Alan Dobson, VP Research & Development, TechnipFMC, “Technologies Developed for Long Length Cost Effective Tieback Umbilicals”
  • Daniel Vita Vunza, Head of Subsea Field Operations Service Block 17 – Angola, TOTAL E&P – Angola, “Subsea High Pressure Intensifier on Hydraulic Flying Lead – Solution for Dalia SDU Hydraulic Control Fluid Leaks”

Tuesday 4 April 2017

Early Career Engineer Day

09:00 ‐ 10:30

Collaboration & Novel Contracting Approach

(Special Session)

   Chair: John Kachantones, Shell

  • Konstantin Kravets, SURF Project Manager, McDermott Marine Construction Ltd., and Kevin Shellard, SPS Project and Engineering Manager, GE Oil & Gas, “New Type of Successful Collaboration to Deliver Deep Water Gas Development in Equatorial Guinea”
  • Harke Jan MEEK, Chief Commercial Officer, Heerema Marine Contractors, “Enhanced Industry Capability and Willingness of Contractor Community to Collaborate to Maximize Value for Operators”
  • Gary OWENS, Commercial Manager – Saipem Aker Solutions Alliance, Saipem, “Innovative Contracting Strategy for Deepwater Subsea Developments”
  • Karim Jan, Business Development Director, Subsea Integration Alliance, “Innovative Subsea EPCIC Contracting by Alliance for Better and More Predictable ROI”
11:15 – 12:45

Collaboration & Novel Contracting Approach

(Special Session)

  Chair: Benoît LUDOT, TOTAL

  • Henning Gruehagen, Head of Front End Europe/Africa, TechnipFMC, “EPIC Contracting by Alliance: Step Change in Cost Reduction and Simplification of Subsea Field Architectures by Integrated Contract Model”
  • Chris Barton, Sr. VP Business Development – Offshore, Wood Group, “Wood Group’s Project Intrepid Initiative”
  • Stéphane TAXY, Subsea Technical Manager, DORIS Engineering, “The Benefit of Independent Engineering in Project Development”
14:00 ‐ 15:30

Track I: Standardization, Industry Standards and Project Lessons Learned

   Chair: David Bloom, Subsea 7

 Co-Chair: Vibor Paravic, GMC Ltd.

  • Polina Zabelina, Project Engineer, BP, “IOGP JIP33 Standardisation of Equipment Specifications for Procurement – Completion of the Pilot and the Next Phase”
  • Bjørn Søgård, Segment Director Subsea & Floating Production, DNV GL, “DNV GL Guideline Removes Unnecessary Subsea Documentation – An Industry Collaboration”
  • Dr. Jim Kaculi, P.E., Vice President of Engineering, Dril-Quip, Inc., “Subsea Connector Designs for HPHT Applications: New Industry Standards for Verification Analysis and Validation Testing”
  • Sigurd Ellingsen Lie, Project Manager, EMAS CHIYODA Subsea AS, “Lessons Learnt from the Development of AkerBP’s Ivar Aasen Field in the North Sea”
14:00 – 15:30

Track II: Brownfield IMR & Inspection

   Chair: Trevor Hughes, UTEC Survey

 Co-Chair: Carl-Petter Halvorsen, CSUB

  • Martin Carruth, SWIB and IM/IMR Product Manager, GE Oil & Gas, “An Asset Light Approach to Inspection, Maintenance and Repair (IMR) for Offshore and Subsea O&G Equipment and Infrastructure”
  • Mathieu LARDEUX, R&D Asset Integrity Project Manager, and Amin NASR, Subsea Intervention Specialist, TOTAL E&P, “AUV Pipeline Inspection Development Project”
  • Olivier MESNAGE, Development Project Manager, TechnipFMC, “Flooding Detection System for Flexible Annulus Integrity Monitoring”
  • Helen Tunander, Senior Installation Engineer, Ocean Installer, “Novel Method for Replacement of Pliant Wave Risers Whilst Continuing Production on Platform – SIMOPRO”
16:15 – 17:45

Track I: Marine Construction

   Chair: Aart Ligterink

 Co-Chair: Koen van der Perk, Seaway Heavy Lifting

  • Luc RIVIERE, R &D Deep Offshore, TOTAL SA, “Subsea to Shore Gas Fields: Cost Reduction”
  •   D. Jacob Fannon, P.E., Engineering Discipline Manager, Analysis & Technology, EMAS CHIYODA Subsea, “Reel-lay Installation of Steel Catenary Risers and Inline Sleds in High Surface Currents” (ECE)
  • Ewoud Bloem, Lead Project Engineer, Heerema Marine Contractors, “Installation Challenges of Ultra-heavy Inline Structures for Ichthys Flowlines in Reeling and J-lay Mode by DCV Aegir”
16:15 – 17:45

Track II: Subsea Separation and Boosting

   Chair: Henk Cornege, Royal IHC

 Co-Chair: Eric Hansen, Saipem

  • Marco Davide Gabelloni, Business Development Director, Aker Solutions, “Development of an Innovative and Simplified Subsea Boosting System”
  • TBA, EAB Engineering AS, a Schlumberger Company, “Subsea Sampling Technology: Evolution & Experience” 
  • Mika K. Tienhaara, Head of Upstream Americas, Sulzer Chemtech USA Inc., “Subsea Separation – The Next Focus Area for Subsea Processing?”
  • Tine Bauck Irmann-Jacobsen, Global Application Owner Watch (FlowManager) Design, TechnipFMC, “Deep Water Boosting Design in an Operational Perspective”

Wednesday 5 April 2017

09:00 ‐ 10:30

Track I: Cost Reduction

   Chair: Chris Barton, Wood Group

 Co-Chair: Laurent Decoret, TechnipFMC

  • Grégoire Chabrol, Head of Drilling Specialties, TOTAL, “Initiatives Towards Deepwater Projects DRILLEX Reduction”
  • Arif Baig, Field Development Engineer, TechnipFMC, “Surviving the Low Cost Subsea Industry Environment”
  • Raymond Burke, Global Product Leader, GE Oil & Gas, “Cost Reduction in Frontier Deepwater Riser Systems”
  •   Ghassen NEJI, Process and Flow Assurance Engineer, TechnipFMC, “Deep Water Subsea to Shore Development – Incentives Compared to a Conventional Approach” (ECE)
09:00 ‐ 10:30

Track II: Alternative Energy

   Chair: Henk Cornege, Royal IHC

 Co-Chair: Jens Madsen, Maersk Drilling

  • Paul Watson, Director of Business Development UK & Europe, Ocean Power Technologies, “Energy in Motion”
  • Sharafat Ali, Student, Mehran University of Engineering & Technology SZAB Campus Khairpur Mir’s Sindh Pakistan, “Floating Power Plant a solution for the power generation for offshore Drilling Rig” (ECE)
  • Johan Slätte, Project Manager WIN WIN / Senior Consultant, DNV GL, “WIN WIN Project at DNV – Windpower Water Injection”
  • Joost Heemskerk, Renewable Energy Product Line Director, SBM Offshore, “Application of SBM’s Floating Wind Concept”        
11:15 ‐ 12:45

Track I: Subsea Technologies: Cost Efficiencies, Life of Field and Brownfield Applications

   Chair: David Bloom, Subsea 7

 Co-Chair: Jan van den Akker, One Subsea

  • Tatiana Marie Hoeydal, Subsea Systems Team Lead, Shell, “Shell Draugen Infill: Optimizing Late Life Production with Subsea Processing”
  • Sadia Shaiek, Subsea Process – Separation Technologies Development Manager, SAIPEM, “SpoolSep, Subsea Produced Water Removal and Re-Injection – Development through Cooperative Project”
  • Pierre-Jean BIBET, Expert Pumping Systems and MPP, and Francois-Xavier PASQUET, Subsea Production Engineer, TOTAL E&P France, “MPP on the Sea Bed for a Brown Field Application on TOTAL Block 17 Offshore Angola”
  • Akshay Kalia, Project Manager – Subsea Manifolds and Tie in Systems, OneSubsea, a Schlumberger Company, “Cost Efficient Subsea Tie-in Solutions”
11:15 ‐ 12:45

Track II: Pipeline, Flowline & Risers

   Chair: Francois THIEBAUD, DORIS Engineeirng

 Co-Chair: Garry Millard, Flexlife

  • Philip Cooper, General Manager, Heerema Marine Contractors UK Ltd., “Modular Ultra-Compact Manifold for Installation on Flowline Structures”
  • Francesco Banci, Subsea Systems Engineer and Ludovic Assier, Pipeline Engineer, Total SA, “Subsea Structure Vibrations – A Case Study”
  • Bart Steuten, Business Development Manager, Airborne Oil & Gas, “Thermoplastic Composite Pipe Subsea Jumper Spools; First North Sea Project Installation and Qualification for Deep Water”
  • Charles Tavner, Commercial Director, Magma Global, “Thermoplastic Composite Pipe Benefits for SURF Projects”
14:00 ‐ 15:30

Track I: Floating Production Systems

 
  • Chris Serratella, ABS, “Gaining Benefits in the Era of Offshore Digitalization”
  • Gilles COUSIN, Chief Engineer, SEAL Engineering, “Marginal Field Development Concept”
  • Alain Ledoux, Naval Architect, TOTAL SA, “Lesson Learned from Pre-Emptive Mooring Line Replacement”
  • Philippe CAMBOS, Director, Bureau Veritas, “Classification of the Largest Ever Floating Storage Regasification Project”
14:00 ‐ 15:30

Track II: Pipelines & Risers

   Chair: Carl-Petter Halvorsen, CSUB

 Co-Chair: Eric Hansen, Saipem

  • Stéphane CORBINEAU, Senior Inspection Engineer, TOTAL SA, “Computed Tomography for Deepwater Pipelines Inspection and Integrity Assessment”
  •   Thomas Brown, Senior Riser Engineer, 2H Offshore Engineering Ltd., “The Impact of Composites on Future Deepwater Riser Configurations” (ECE)
  • Elodie Guittard-Moreau, DORIS Engineering, “New Design for Hybrid Riser Concepts”
  • Yann BROUARD, Lead Engineer, Subsea 7, “Tethered Catenary Riser: A Cost Effective Alternative Decoupled Riser System”

 

 = Early Career Engineer Presenter

2017 Copyright © MCE Deepwater Development

Houston SEO and Web Design by Bizopia